
Манастирски горки ликер – Састав


Пелин
Пелин је друго име за горчину у српском језику.
Управо та горчина, наравно у комбинацији са есенцијалним уљем и другим лековитим састојцима, чини ову биљку једним од највреднијих лековитих биљака.
Латинско име (артемисиа абсинтхиум) пелин је добио по грчкој богињи артемиди, за коју се верује да је женама олакшала порођај.
Пелин, чист или у комбинацији са смиљем и ментом, препоручује се људима који пате од оштећења јетре узрокованих токсичним супстанцама, лековима или зрачењем.
пелин је врло ефикасан лек против цревних паразита.
Пелин је такође главни састојак абсинта, халуциногеног пића популарног међу боемима деветнаестог века.

Нана
Једна од најпознатијих лековитих биљака у нашим крајевима је нана – Ментха пиперита. Иако расте самоникло, попут корова, врло је добро средство за ублажавање различитих здравствених проблема. Данас се нана гаји у многим деловима света. Пријатног је и нежног укуса, а служи као освежавајуће пиће чак и када не помаже ниједној болести, јер је нана одлична за дух и тело.
У саставу менте налазимо витамине, минерале, киселине, бета-каротен, влакна, танине, флавоноиде.
Нана је одличан биљни лек за надимање, пробавне сметње, гасове и болове у пробавним органима. У комбинацији са кимом или коморачем спречава грчеве. Чај од једнаких количина пелина и менте препоручује се код тровања храном и против трулог желуца.

Матичњак
Специфичног мириса и укуса матичњак је биљка која је позната и као лимунска трава. У нашем народу се још назива мачја метвица и лимунска трава. Цвет веома често „посећују“ пчеле те је познат и под називом мелиса, кошница и пчелиња нана, али и рој.
Поред тога што је изузетно корисна за разне болести, ова биљка се врло често користи у козметици управо због свог специфичног, освежавајућег мириса, који настаје јер садржи есенцијална уља. Такође се користи у кувању у облику зачина. А постоје људи који биљку матичњак једноставно узгајају као украс, јер је познато да је матичњак у саксији врло лако узгајати.
Осим као помоћ из природе људима који пате од нервне депресије, лековита својства матичњака огледају се и у случају да особа има проблема са непријатним грчевима унутрашњих органа. Обично се препоручује конзумирање у тачно дефинисаним дозама против непријатних откуцаја срца, а затим као лек ако се појаве вртоглавица и чести тинитус. Такође помаже људима који пате од честих мигрена, али и онима који имају проблема са несаницом.
С обзиром да се на њеној листи налазе активне супстанце које имају не само аналгетичке и противупалне ефекте, већ и антиспазмодике, оне изузетно позитивно делују на читав нервни систем.

Хајдучка трава
Хајдучка трава, у народу позната као спора, столисник, хајдучка трава и романса, одавно је једна од највреднијих лековитих биљака.
Име хајдучка добила је по хајдуцима који су је користили за зарастање рана.
Његово латинско име Ацхиллеа миллефолиум сродно је са грчким јунаком Ахилом, који је као учен човек у Тројанском рату такође виђао ране.
Званична медицина доказала је да екстракт из лишћа успорава развој патогених клица, јер танин и есенцијално уље спречавају гнојење рана и доприносе бржем зарастању уз ублажавање болова.
У народној медицини хајдучка трава заузима посебно место у лечењу болних и нередовних менструација код младих жена, уклањању валунга и других непријатних симптома у менопаузи, али и касније, када жене уђу у позне године.

Мајкина душица
Веровали или не, али ова биљка је једна од лековитијих трава које се могу наћи на нашем подручју. Расте самоникла, али да ствар буде још боља, може се и узгајати.
Можда је најпознатија као природни лек за кашаљ, али има још много потешкоћа која ова биљка успешно лечи.
Спада у породице менте, позната још и под називом тимијан.
Она је антиспазматик, експерторан и карминитив. Простијим речником, јер знамо да вам ово много не значи, ублажава грчеве разних облика, има способност да очисти дисајне путеве и смањује проблеме настале гомилањем гасова. Поред тога, делује умирујуће на нерв, али и као благи аналгетик, односно лек против болова.
Одличан је извор витамина Ц, А, као и следећих елемената: гвожда, рибофлавина, бакра, мангана, калцијум, цинка, фосфора.
Студије су показале да уље тимијана има способност да убави МРСА бактерију (или златни стафилокок) на кожи у року од два сата.

Невен
Први хришћани називали су невен “Маријино злато” и овом биљком украшавали кипове Мајке Божије.
Невен је лепа, украсна, али и веома лековита биљка, која може да учини готово целе године.
Због тога је добило име ”Calendula”, што на латинском језику значи – први дан у месецу.
Лековита својства невена су нашироко позната.
Он има благотворан учинак на кардиоваскуларне болести, јер је понат према томе да умерено снижава крвни притисак.
У цветовима невена су изузетно вредни каротеноиди, јер су веома важни за здраво функционисање организма, а нарочито служе као заштита од рака. Осим тога, важни су за здравље очију.
Искусни травари добро знају да се приликом сакупљања цветова невена, предност увек даје оним примерцима који имају јачу наранџасту боју – јер су богати каротеноидима.

Рузмарин
Користи се као зачин, али и као лек – више од хиљаду година.
Некада је био посвећен богињи лепоте и љубави, славној Афродити.
Грци су га стављали на главу кад су спремали испите, јер се сматрало да рузмарин побољшава памћење.
Користи се, и дан данас, на венчањима, за украшавање сватова – јер је рузмарин и симбол верности.
Он има снажно антимикробно деловање и ширење микроорганизама.
Што се тиче најтежих канцерогених болести – рузмарин спречава раст ћелије рака дојке и дебелог црева, а тако смањује и ризикује од рака коже.
Сам мирис ове биљке може да унапреди рад мозга и меморију. Уз то, смањује и ниво кортизоле – хормона који лучимо кад смо под јаким стресом. Од рузмарина смо мирнији и опуштенији и зато нам његов мирис толико прија.

Босиљак
Босиљак потиче из Индије, а први пут се у Европи појавио током 12. века.
Многи народи и религије као што су на пример хиндуисти и православци приписују босиљку божанска својства – уврежено је веровање да босиљак који се налази у води за крштење штити особу која се крсти од прехладе, без обзира на спољашњу температуру.
У босиљку се могу наћи следећи витамини: витамин А, витамин К, витамин Ц и витамин Б6; а од минерала босиљак садржи магнезијум, манган, калијум и гвожђе.
Лековита дејства босиљка препознају чак и у традиционалној медицини. Босиљак може да буде јако делотворан за различите тегобе и делотворан је за обарање телесне температуре; за третирање различитих упала; за смиривање кашља, делотворан је за смиривање симптома прехладе; код астме и бронхитиса; благотворно делује на срце; на депресију и стрес; побољшава рад бубрега; делује на инфекције у устима; одржава здравље очију и зуба; побољшава апетит; смирује мучину и нагон за повраћањем.


Манастирски горки ликер
Алкохол 35 %
Нето: 700 мл